ostatnio dodane newsy

Brak dodanych newsów w tym tygodniu.
Drukuj
Kim jest Joni Eareckson Tada
04
06.20
Joni Eareckson-Tada jest amerykańską działaczką na rzecz osób niepełnosprawnych, chrześcijańską pisarką, malarką, założycielką organizacji „Joni and Friends”.
Urodziła się w 1949 r, w Baltimore stanie Maryland w USA. W młodości prowadziła bardzo aktywne życie, lubiła jeździć konno, podróżować, grać w tenisa i pływać. 30 lipca 1967 roku, podczas skoku do wody, doznała złamania kręgosłupa, przez co została sparaliżowana od ramion w dół. Joni do dziś porusza się na wózku inwalidzkim.
W trakcie rehabilitacji doświadczyła depresji, myśli samobójczych oraz przeżyła kryzys wiary w Boga. W tym też czasie nauczyła się malować pędzlem umieszczonym w ustach i rozwinęła swoją malarską aktywność.
Nabyte umiejętności wykorzystuje w działalności pisarskiej. Jest autorką ponad czterdziestu książek, nagrała kilka albumów muzycznych, zagrała w autobiograficznym filmie swojego życia pt. Joni, jest też aktywną działaczką na rzecz osób niepełnosprawnych.
W roku 1979 założyła organizację Joni and Friends, której celem jest prowadzenie posługi wśród osób niepełnosprawnych, zaś w roku 2007 r. utworzyła Międzynarodowe Centrum ds. Niepełnosprawności Joni and Friends w Agoura Hills w Kaliforni, docierając z pomocą dla niepełnosprawnych i ich rodzin w USA oraz do innych krajów świata.
W roku 2005 r. została powołana do Komitetu Doradczego ds. Osób Niepełnosprawnych przy Departamencie Stanu USA, za prezydentury Ronalda Reagana i Georga Busha była członkiem Krajowej Rady ds. Niepełnosprawności, uczestniczyła w pracach legislacyjnych nad ustawą o niepełnosprawności.
Dzięki swojej działalności cieszy się dużym uznaniem w wielu środowiskach oraz gremiach w USA i na świecie m.in. jest doradcą w krajowych i międzynarodowych organizacjach, takich jak Christian Medical and Dental Society, Young Life Capernaum Board, National Institute for Learning Disabilities oraz American Leprosy Mission, uczestniczyła w działalności Love and Action, Institute on Learning Disabilities, Komitecie Doradczym ds. Niepełnosprawności, New Europe Communications, Christian Writers Guild oraz pełniła funkcję honorowego przewodniczącego Prezydenckiego Zespołu Modlitwy.
Joni jest też cenioną mówczynią na wielu konferencjach poświęconych niepełnosprawności. Jej artykuły zostały opublikowane w wielu czasopismach na całym świecie m.in. Christianity Today, Today's Christian Woman, The War Cry, kilka razy występowała w znanym programie telewizyjnym Larry King Live. Udzielila szeregu wywiadów dla poczytnych gazet m.in. Chicago Tribune, Ligonier Ministries czy Los Angeles Times.
Posiada stopnie naukowe uzyskane na cenionych amerykańskich uczelniach. Jest też autorką ponad 48 książek na temat niepełnosprawności oraz z dziedziny chrześcijaństwa. Kilka z nich to książki dla dzieci, w tym Tell Me The Promises, które otrzymały Złoty Medalion Evangelical Christian Publishers Association (ECPA) i Srebrny Medal w konkursie CS Lewis Awards 1997 i Tell Me The Truth, który otrzymał w 1998 roku Złoty Medalion ECPA. W 2014 r.
Joni przyciągnęła uwagę mediów za wykonanie tytułowej piosenki w filmie Alone yet Not Alone. Piosenka ta otrzymała nominacje do Oskara za najlepszą piosenkę (link do piosenki: Link). W swojej arystycznej działalności nagrała też kilkanaście płyt z wykonywaną przez siebie muzyką.

Jej historię życia wykorzystał czeski kompozytor Ivan Kurz w operze Vecerní shromáždení ketho (Wieczorna nabożeństwo). Joni jest autorką licznych bestsellerów książkowych, między innymi: When God Weeps, Diamonds in the Dust, A Lifetime of Wisdom, Joni and Ken: An Untold Love Store. Jej książka „Joni- Niezapomniana historia” została sprzedana w ilości ponad 5 milionów egzemplarzy.

Kilka jej książek zostalo też przetłumaczonych na język polski. W filmie pt. Joni zagrała główną rolę. Film ten był wyemitowany w Telewizji Polskiej (link do filmu: Link

W listopadzie 2009 r. Joni podpisała deklarację znaną jako Deklaracja z Manhatanu, wzywającą chrześcijan rożnych wyznań do podjęcia działań na rzecz zmiany przepisów prawnych zezwalających na aborcję i innych kwestii sprzecznych z ich sumieniem religijnym.

W roku 1982 Joni wyszła za mąż za Kena Tadę. Oboje mieszkają w Calabasas w Kalifornii.

Joni Eareckson Tada wspiera działalność zajmującą się pomocą osobom niepełnosprawnym w Polsce. Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej od wielu lat współpracuje z jej fundacją. Dzieki tej współpracy trzykrotnie były przeprowadzone nieodpłatne akcje rozdawania sprzętu na rzecz osób niepełnosprawnych z terenu powiatu radzyńskiego.

Opracował:
dr Tomasz Mańko
Nawigacja
PROJEKT OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - SZLAKIEM DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO W POWIECIE RADZYŃSKIM: ŻYDOWSKIE OBRZĘDY I ZWYCZAJE RELIGIJNE
TWOJE ZBAWIENIE
odwiedziło nas już