ostatnio dodane newsy

Świąteczna zbiórka żywności w Radzyniu Podlaskim
Żyd i Polak w jednym spali domu
Szlakiem żydowskich cmentarzy w powiecie radzyńskim
Drukuj
Żyd i Polak w jednym spali domu
01
12.16


Zamieszczamy link do artykułu Karoliny Przewrockiej-Aderet pt. "Żyd i Polak w jednym spali dom", jaki ukazał się w Tygodniku Powszechnym. Artykuł ten porusza m.in. sprawę wizyty radzyńskiej młodzieży w Izraelu. W artykule poruszona jest też kwestia projektu "Ocalić od zapomnienia-Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne" realizowanego przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim.

Jesteśmy wdzięczni Bogu, że dzięki wieloletniemu zaangażowaniu się w dialog polsko- żydowski możemy zobaczyć konkretne tego owoce na naszym lokalnym gruncie. Pisany jest nowy rozdział w relacjach między naszymi narodami.

Artykuł pochodzi z numeru: TP 49/2016
autor: Karolina Przewrocka-Aderet


Zaczęło się od jednego zdania: „Kiedy byłem mały, śpiewałem pośrodku synagogi, a polscy sąsiedzi zaglądali do środka, by mnie posłuchać”.
Nastoletnia wówczas Lea Ganor spojrzała na ojca i pomyślała, że przedwojenna Włodawa musiała być rajem, skoro oczy taty tak się iskrzą, gdy o niej wspomina.
37 lat później, gdy Lea – już jako dyrektorka Centrum Mashmaut w Kiryat Motzkin pod Hajfą – zorganizowała wyjazd izraelskich nauczycieli do Polski, tata uparł się, że pojedzie z nią. Pośrodku drogi między Treblinką i Lublinem, w chmurne marcowe popołudnie, zatrzymał autokar i zażądał, aby skręcili do pobliskiej Włodawy. I tak oto, w tamtejszej synagodze, późnym wieczorem, Lea usłyszała śpiew swojego ojca. Polacy, którzy przyszli im otworzyć...

ocalić od zapomnienia
Drukuj
Praktyki i zwyczaje religijne żydów radzyńskich w odniesieniu do śmierci i pogrzebu.
30
11.16


Wiele żydowskich zwyczajów związanych ze śmiercią i okresem żałoby ilustruje prawdy zawarte w Starym Testamencie. Akceptacja śmierci i podejście do okresu żałoby znajdują odzwierciedlenie w prastarych tradycjach praktykowanych po dziś dzień, a więc również były praktykowane przez społeczność żydowską zamieszkującą nasz region. Żydowskie podejście do śmierci jest bardzo realistyczne. Nie daje ono możliwości zaprzeczania rzeczywistości śmierci i ucieczki przed nią. Śmierć jest pewnikiem i stanowi część życia w postaci, w jakiej ustanowił je Bóg.
W księdze rodzaju ukazana jest śmierć jako element sądu związanego z duchowym upadkiem człowieka. Wobec nieposłuszeństwa Adama i Ewy w ogrodzie Eden, na świecie zastali nowe, nieznane wcześniej warunki. Bóg powiedział m.in. tak: "W pocie więc oblicza twego będziesz musiał zdobywać pożywienie, póki nie wrócisz do ziemi, z której zostałeś wzięty, bo prochem jesteś i w proch się obrócisz" (I Ks. Mojż. 3,19).

ocalić od zapomnienia
Drukuj
Szlakiem żydowskich cmentarzy w powiecie radzyńskim
30
11.16


W ramach projektu „Ocalić od zapomnienia-Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne” realizowanego przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim, w dniu 4 listopada 2016 r. zorganizowana została wycieczka szlakiem cmentarzy żydowskich w powiecie radzyńskim.
W wycieczce uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. W trakcie wycieczki uczestnicy wysłuchali wykładu dr Tomasza Mańko nt. Praktyk i religijnych zwyczajów żydowskich w odniesieniu do śmierci i pogrzebu oraz zapoznali się z historią cmentarzy żydowskich na terenie...

Drukuj
Świąteczna zbiórka żywności w Radzyniu Podlaskim
30
11.16


W dniach 25-27.11.2016 (piątek-niedziela) w sklepach Biedronka, Tesco oraz Delikatesach Centrum na terenie Radzynia Podlaskiego była przeprowadzona Świąteczna zbiórka żywności zorganizowana przez Lubelski Bank Żywności. Dzięki ofiarności darczyńców zebraliśmy ponad 700 kg żywności. Zebrana żywność zostanie przekazana w okresie przedświątecznym dla potrzebujących mieszkańców Radzynia Podlaskiego oraz okolic. Osoby zainteresowane uzyskaniem pomocy proszone są o kontakt tel. 500 280 900.

Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim darczyńcom, kierownictwu sklepów oraz wolontariuszom za włożone serce i zaangażowanie w akcję. Wasza postawa jest świadectwem tego, że bliski jest Wam los ludzi potrzebujących.

Serdeczne Bóg zapłać !!!

Drukuj
"Gwiazdkowa Niespodzianka" w Radzyniu Podlaskim i okolicach
30
11.16


Informujemy, że w sobotę 10 grudnia 2016r. w godzinach 9.00-12.00 będziemy zapisywać dzieci na paczki w ramach akcji „Gwiazdkowa Niespodzianka”. Paczki przeznaczone są dla chłopców i dziewczynek w grupach wiekowych 2 - 4, 5 - 9, 10 - 14. Akcje przekazywania paczek odbędą się w okresie przedświątecznym.
Drukuj
Uzdrowieńcza posługa w Radzyniu Podlaskim
25
11.16


W dniach 5-7 grudnia 2016 r. w naszym zborze będzie miała miejsce uzdrowieńcza posługa. Usługiwać będzie ewangelista Kuba Kamiński. Jakub Kamiński – jest młodym i pełnym pasji dla Jezusa ewangelistą, który z wielką mocą Ducha Świętego zwiastuje ewangelię, a Bóg potwierdza zwiastowane Słowo licznymi uzdrowieniami i cudami, wszędzie wnosi ogień przebudzenia i pasji dla Boga. Więcej o jego służbie można uzyskać po zapoznaniu się z artykułami pt.

„Były piłkarz cudownie uzdrowiony z poważnej kontuzji. To, co mówi zwala z nóg”

„Mistrz rozrywkowego życia, który został chrześcijańskim ewangelistą”

„Bóg czyni cuda przez polskich ewangelistów w USA”

Szczególnie zapraszamy osoby chore. Zainteresowani indywidualną posługą proszone są o uprzedni kontakt telefoniczny: 606 454 441.


z życia Zboru
Drukuj
Prorocka posługa w Radzyniu Podlaskim
25
11.16

W dniach 26-27 listopada 2016 r. w Zborze „Nowe Jeruzalem” gościć będziemy pastora Vahagna Poghosyana i jego brata Vahana Poghosyana z Armenii, którzy posługują w darach objawienia Ducha Świętego tj. darze wiedzy, darze mądrości oraz darze proroctwa. Będzie to już kolejna tego typu prorocka usługa, poprzednia miała miejsce we wrześniu br. i wniosła wiele Bożego duchowego błogosławieństwa do życia wierzących, napełniając serca ufnością, wiarą i większa miłością do Boga. Wiele osób otrzymało duchowy przełom oraz konkretne słowo objawienia do swojego życia. Osoby zainteresowane indywidualną posługą proszone są o uprzedni kontakt telefoniczny 606 454 441.

Drukuj
Świąteczna zbiórka żywności w Radzyniu Podlaskim w dniach 25-27 listopada 2016 r.
22
11.16


W dniach 25-27.11.2016 (piątek-niedziela) wolontariusze z Lubelskiego Banku Żywności będą zbierali żywność w sklepach Tesco, Biedronka oraz Delikatesach Centrum. Zebrana żywność zostanie przekazana w okresie przedświątecznym dla potrzebujących mieszkańców Radzynia Podlaskiego oraz okolic.
Drukuj
Wydawanie żywności - Program Operacyjny Pomocy Żywnościowej 2014-2020 Podprogram 2016
16
11.16


Informujemy, iż osoby z terenu powiatu radzyńskiego, które pobierają żywność w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2016, w Punkcie Wydawania Żywności przy Zborze Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim proszone są o zgłoszenie się w najbliższą sobotę tj. 19.11.2016r. w godzinach od 09:00 do 12:00 na kolejną turę wydawania żywności.

Przypominamy,że osoby uprawnione do odbioru żywności winny zgłaszać się w ustalonych uprzednio godzinach wraz z karnetem.

Otrzymywana żywność dystrybuowana jest w ramach Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej 2014 - 2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym w Podprogramie 2016.


Drukuj
SNAP - "STOP NARKOMANI-ALKOHOLIZMOWI-PRZEMOCY"
15
11.16


Zapraszamy na otwarte spotkania z Piotrem Stępniakiem - terapeutą ze Stowarzyszenia Pomocy "Arka", który poprowadzi cykl wykładów w ramach projektu SNAP "Stop Narkomani-Alkoholizmowi-Przemocy".

Termin 16 listopada 2016 r. (środa) godz. 17.00
18 listopada 2016r. (piątek) godz. 17.00
Miejsce: Kościół Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim ul. Parkowa 35
Bliższych informacji można uzyskać pod nr tel. 606 454 441
Drukuj
Bezpłatne porady tereapeutyczne dla osób uzależnionych
15
11.16


Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla osób uzależnionych i ich rodzin "Błękitny Krzyż", zaprasza osoby zainteresowane na bezpłatne konsultacje i porady terapeutyczne w terminie
16.XI.2016r. - 18.XI.2016r. (środa -piątek)

Porad udzielać będzie Piotr Stępniak -terapeuta w Stowarzyszeniu Pomocy "ARKA"

Osoby zainteresowane prosimy o uprzedni kontakt telefoniczny pod nr 601-959-451.

Drukuj
Modlitwa o kraj
12
11.16


W święto Niepodległości w dniu 11 listopada 2016 r. w naszym zborze miała miejsce modlitwa o nasz kraj. Modlimy się aby Pan błogosławił nasz kraj. Zachęcamy do wysłuchania pieśni „Modlitwa o kraj”


Drukuj
Z reformacyjnych kart: Protestancka zasada Wiary - SOLUS CHRISTUS - TYLKO JEZUS
01
11.16

Jako ewangeliczni chrześcijanie podzielamy, wraz z innymi Kościołami chrześcijańskimi, zasady wiary wynikające ze Składu Apostolskiego. Wierzymy, że Słowo, to jest Syn Boży, przyjęło naturę ludzką w łonie błogosławionej Marii Panny, tak iż dwie natury: Boska i ludzka są złączone nierozdzielnie w jedności Jego osoby.
Jeden Chrystus, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, narodzony z Marii Panny, prawdziwie umęczony i ukrzyżowany, umarł i był pogrzebany, aby pojednać Ojca z nami i być ofiarą nie tylko za grzech pierworodny, lecz także za wszelkie obecne ludzkie grzechy. On też zstąpił do piekieł, a dnia trzeciego zmartwychwstał; potem wstąpił na niebiosa, aby zasiąść po prawicy Ojca oraz rządzić i wiecznie panować wszelkiemu stworzeniu, aby wierzących weń uświęcać przez zesłanie do ich serc Ducha Świętego, który rządzi, pociesza i ożywia oraz broni ich przed diabłem i mocą grzechu. Tenże Chrystus ma przyjść jawnie, aby sądzić żywych i umarłych, itd., według Symbolu Apostolskiego.” (Wyznanie Augsburskie, art. III).

Podzielamy wiarę całego Kościoła w dogmat o dwóch naturach w Chrystusie oraz kładziemy akcent na dzieło zbawcze Jezusa Chrystusa. Podzielamy dogmat chrystologiczny ukształtowany na Soborze w Chalcedonie (451 r n.e.). „Zgodnie ze świętymi Ojcami, wszyscy jednomyślnie uczymy wyznawać, że jest jeden i ten sam Syn, Pan nasz Jezus Chrystus, doskonały w Bóstwie i doskonały w człowieczeństwie, prawdziwy Bóg i prawdziwy człowiek, złożony z duszy rozumnej i ciała, współistotny Ojcu co do Bóstwa i współistotny nam co do człowieczeństwa, „we wszystkim nam podobny oprócz grzechu”, przed wiekami zrodzony z Ojca co do Boskości, w ostatnich czasach narodził się co do człowieczeństwa z Maryi Dziewicy, Bożej Rodzicielki, dla nas i dla naszego zbawienia. Jednego i tego samego Chrystusa Pana, Syna Jednorodzonego, należy wyznawać w dwóch naturach: bez zmieszania, bez zmiany, bez podzielenia i bez rozłączania.
Nigdy nie zanikła różnica natur przez ich...

Drukuj
ŚWIĘTO REFORMACJI
31
10.16


Sola Scriptura - Tylko Pismo
Sola Gratia - Tylko łaska
Solus Christus - Tylko Chrystus
Sola Fide - Tylko wiara
Soli Deo Gloria - Tylko Bogu chwała

W dniu 31 października każdego roku Kościoły nawiązujące do dziedzictwa Reformacji obchodzą swoje święto. W tym dniu w roku 1517 r. dr Marcin Luter przybił do drzwi katedry w Wittenberdze słynne 95 tez przeciwko m.in. sprzedaży odpustów. Święto Reformacji jest dla ewangelików w wielu krajach dniem ustawowo wolnym od pracy. Podczas nabożeństw 31 października w czytaniach biblijnych przywołuje się fragment Listu Do Hebrajczyków 13,7

"Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże", i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę ",

śpiewany jest "hymn Reformacji", ułożony i skomponowany przez Marcina Lutra - pieśń „Warownym grodem jest nam Bóg", zanoszone są żarliwe modlitwy do Boga.
Jest to czas oddawania chwały Bogu, a jednocześnie budowania żywej społeczności między wierzącymi. Reformacja była ruchem w skali światowej. Nie było kraju w Europie, w którym nie znalazłaby oddźwięku. Najpiękniejszy rozwój reformacji w Polsce przypadł na wiek XVI. Reformacja wzbudziła ożywiony ruch literacki, powstawały drukarnie, szkoły, rozkwitło piśmiennictwo. Marcin Luter sformułował zasadę Sola Scriptura - Tylko Pismo. Zasada ta oznacza, że tylko Biblia jest jedynym źródłem doktryny chrześcijańskiej, dostępnym dla wszystkich. Biblia jest bezpośrednim i jedynym przesłaniem Boga dla ludzi i nie wymaga żadnych dodatkowych dodatków. Pismo Święte stanowi jedyny autorytet nauczający, normę wiary i życia chrześcijanina. Jest ona instrumentem bezpośredniego kontaktu Boga z ludźmi. Konsekwencją tej zasady jest myśl; że jeśli prawdziwy chrześcijanin ma żyć treścią Pisma Świętego, to musi być ono dla niego zrozumiałe i przyswajalne. Dlatego też działacze reformacji dokładali ogromnych starań, aby Biblia została przetłumaczona na języki narodowe.

W Rzeczypospolitej epoki szlacheckiej w roku 1563...

Drukuj
Jubileusz służby w zakładach karnych
31
10.16


„byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie”
Ew. św. Mateusza 25,36

Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim od wielu lat zaangażowany jest w pracę z więźniami. Od chwili powstania Zboru w Radzyniu Podlaskim staraliśmy się być posłuszni nauczaniu Pana Jezusa Chrystusa i angażować się w pomoc ludziom w potrzebie m.in. więźniom. Nasza służba oparta jest na słowach z Ewangelii św. Mateusza „byłem w więzieniu, a przychodziliście do mnie”. Jako Zbór od wielu lat wspieramy pracę ewangelizacyjną Misji Więziennej „FYLAKE”, której dyrektorem jest Edward Kędziera. Nasze zaangażowanie opiera się na modlitwie, wsparciu finansowym, uczestnictwie w różnych spotkaniach na terenie zakładów karnych.
Misja Więzienna „FYLAKE” prowadzi regularną służbę ewangelizacyjną z więźniami, poradnictwo duszpasterskie, kursy biblijne, niesie różnego rodzaju pomoc więźniom w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności oraz po ich wyjściu na wolność.

W dniu 24 października 2016 r. świętowaliśmy jubileusz dwudziestolecia pracy ewangelizacyjnej w Zakładzie Karnym we Włodawie w latach (1996-2016), zaś w dniu 25 października jubileusz dziesięciolecia pracy ewangelizacyjnej w Zakładzie Karnym w Rzeszowie w latach (2006-2016). W spotkaniach jubileuszowych w tych zakładach karnych oraz w spotkaniu ewangelizacyjnym na terenie Aresztu Śledczego w Nisku uczestniczyła grupa wierzących z naszego zboru.

Nawigacja
Pobieranie
Dołącz do nas na Facebooku

kchweradzyn.pl/php7/images/facebook.png
http://facebook.p...
losowo z Biblii
Lecz ci, którzy ufają Panu, nabierają siły, wzbijają się w górę na skrzydłach jak orły, biegną, a nie mdleją, idą, a nie ustają.

(Iz 40, 31)
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
odwiedziło nas już