ostatnio dodane newsy

Wykłady o Holocauście dla uczniów szkół powiatu radzyńskiego.
Wydawanie żywności - Podprogram 2024
Porządek nabożeństw w czasie Świąt Wielkanocnych
ocalić od zapomnienia
Drukuj
Szlakiem żydowskich cmentarzy w powiecie radzyńskim
30
11.16


W ramach projektu „Ocalić od zapomnienia-Szlakiem dziedzictwa żydowskiego w powiecie radzyńskim: żydowskie obrzędy i zwyczaje religijne” realizowanego przez Zbór Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelicznej w Radzyniu Podlaskim, w dniu 4 listopada 2016 r. zorganizowana została wycieczka szlakiem cmentarzy żydowskich w powiecie radzyńskim.
W wycieczce uczestniczyła młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim. W trakcie wycieczki uczestnicy wysłuchali wykładu dr Tomasza Mańko nt. Praktyk i religijnych zwyczajów żydowskich w odniesieniu do śmierci i pogrzebu oraz zapoznali się z historią cmentarzy żydowskich na terenie powiatu radzyńskiego.
Po żydowskim cmentarzu w Wohyniu oprowadziła nas Pani Barbara Banaszczyk Dyrektor Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich w Wohyniu. Tą nekropolią żydowską opiekują się nauczyciele i młodzież z miejscowego Zespołu Szkół im. Unitów Podlaskich, w Wohyniu, którzy każdego roku prowadzą prace porządkowe i inwentaryzacyjne. Większość macew na wohyńskim kirkucie stanowią narzutowe głazy granitowe bez zdobień. W wyniku prac rewitalizacyjnych na cmentarz powróciły fragmenty zdobionych macew, na których znajdują się księgi, świecznik, modlitewnik, ptaki.
Z kolei w Czemiernikach naszym przewodnikiem był Pan Ireneusz Kaczorek Dyrektor Gimnazjum im. hm Michała Stefana Lisowskiego. Wszyscy mogliśmy wysłuchać interesującej i bogatej historii Czemiernik, w tym z odniesieniem do dziejów ludności żydowskiej. Na miejscowym cmentarzy parafialnym poznaliśmy interesującą historię związaną z postacią księdza Podgórniaka, który w trakcie II wojny światowej ocalił od śmierci dwie żydówki. Za ten bohaterski czyn otrzymał z Instytutu Yad Vashem Medal Sprawiedliwego Wśród Narodów.
Cmentarzem żydowskim w Czemiernikach opiekuje się Czemiernickie Towarzystwo Regionalne. Końcowym etapem naszej wycieczki była wizyta na kirkucie w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Lubelskiej. Uczestnicy zapoznali się z historią żydowskich cmentarzy w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Zabielskiej oraz ulicy Lubelskiej oraz z treścią żydowskiej modlitwy za zmarłych Kadisz, która jest uwielbieniem Boga w ręku którego znajduje się los każdego człowieka. Na zakończenie przedstawiciel radzyńskiej młodzieży zapalił pamiątkową świecę przy Tablicy Pamięci Żydów radzyńskich oraz odmówiliśmy Modlitwę Kadisz.

fotorelacja

Nawigacja
PROJEKT OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - SZLAKIEM DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO W POWIECIE RADZYŃSKIM: ŻYDOWSKIE OBRZĘDY I ZWYCZAJE RELIGIJNE