ostatnio dodane newsy

Brak dodanych newsów w tym tygodniu.
Drukuj
Projekt: JADŁODZIELNIA w Radzyniu Podlaskim
21
02.22

W piątek 28 stycznia 2022 r. otwarta została pierwsza w Radzyniu Podlaskim jadłodzielnia. Jest to specjalna lodówka wraz z szafą, w której można zostawić oraz pobrać produkty żywnościowe. Jadłodzielnia znajduje się na posesji naszego zboru przy ulicy Parkowej 35.

W uroczystości otwarcia uczestniczył Pan Roman Żarnecki, prezes Fundacji CHOPS, radni powiatowi Pan Zbigniew Smółko wiceprzewodniczący Rady Powiatu, radny Jakub Jakubowski oraz radni miejscy: Pani Bożena Lecyk i Pan Marek Zawada, Pan Józef Korulczyk Prezes Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych RASIL, Pan Tadeusz Pietras Prezes Radzyńskiego Towarzystwa Regionalnego, Pan Dariusz Gałan Rektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Pan Mirosław Piasko z Radzyńskiej Kroniki Filmowej, Pani Sylwia Marczuk Prezes Stowarzyszenia na rzecz osób niepełnosprawnych – „Ósmy Kolor Tęczy”, Pan Wiesław Trykacz Prezes Fundacji „Nigdy nie jesteśmy sami”, Edward Kędziera Dyrektor Misji Więziennej „Fylake”, przedstawiciele ośrodków pomocy społecznej, lokalnych mediów, osoby ze Zboru „Nowe Jeruzalem”, a także zaproszeni pastorzy Krzysztof Świeca z Szydłowca i Leonid Panasiuk z Zamościa.

Uroczystość otworzył Pan Roman Żarnecki, prezes Fundacji Chrześcijańskiego Ośrodka Pomocy Społecznej "CHOPS", który przedstawił ideę jadłodzielni. Jadłodzielnia w Radzyniu Podlaskim jest kolejną na mapie naszego kraju, bowiem fundacja „CHOPS” we współpracy z firmą Winiary uruchomiła już jadłodzielnie w kilkunastu miastach naszego kraju.

Pan Prezes zwrócił też uwagę, jak wiele żywności marnuje się każdego roku w Polsce; co sekundę marnuje się aż 92 kilogramy! To właśnie jest powodem, dla którego fundacja uruchamia jadłodzielnie w Polsce. Głos zabrali także zaproszeni na tę uroczystość radni – Zbigniew Smółko, Marek Zawada i Jakub Jakubowski, którzy docenili znaczenie projektu jadłodzielni w Radzyniu Podlaskim. Na uroczystości obecna była też radna Pani Bożena Lecyk, która wspomniała o dotychczasowych bezskutecznych próbach utworzenia jadłodzielni w mieście.

Pastor Zboru dr Tomasz Mańko poinformował, że jako wspólnota włączyliśmy się w tą ogólnokrajową inicjatywę, udostępniając wydzielone miejsce na terenie posesji Kościoła na cele jadłodzielni. Otwartość na ten projekt wynika z chrześcijańskiej, ewangelicznej chęci niesienia pomocy osobom ubogim i potrzebującym w mieście oraz okolicy. Wyraził przy tym nadzieję, że powstaną kolejne jadłodzielnie w różnych dzielnicach miasta.

W jadłodzielni, składającej się z lodówki oraz specjalnej szafy, umieszczony jest regulamin oraz zasady korzystania. Korzystający z jadłodzielni pobierając żywność robią to na własną odpowiedzialność. Z ramienia fundacji powołany został opiekun w osobie Tomasza Lamparta, który codziennie sprawdza stan produktów spożywczych znajdujących się w lodówce.

W myśl regulaminu nie można zostawiać produktów zepsutych, a także produktów mięsnych, produktów z niepasteryzowanego mleka oraz produktów własnej roboty (zup, sałatek, ciast). Pod tekstem zamieszczamy regulamin.

Na zakończenie dokonano uroczystego przecięcia wstęgi, którego dokonali organizatorzy oraz radni. Po tym do jadłodzielni włożone zostały pierwsze specjalnie przygotowane na ten cel produkty z firmy Winiary oraz od radnej Pani Bożeny Lecyk, a które zostały zakupione w Spółdzielczej Mleczarni „Spomlek”.

Po zakończeniu wszyscy uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na poczęstunek do naszej świetlicy, gdzie w atmosferze otwartości i szczerości można było prowadzić rozmowy na różne tematy związane z aktywnością społeczną na terenie miasta oraz powiatu.

Zachęcamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.

Regulamin i zasady korzystania z jadłodzielni:

JADŁODZIELNIA w Radzyniu Podlaskim

Przynieś żywność, której nie możesz sam zagospodarować! Poczęstuj się jedzeniem, które ktoś zostawił dla Ciebie! W ten sposób zapobiegasz marnotrawieniu jedzenia.
Bądź świadomym konsumentem-nie marnuj...

TAK Jakie produkty można przynosić do Jadłodzielni: takie produkty, które sam mógłbyś zjeść i chciałbyś dostač, produkty, które przekroczyły już date minimalnej trwałości - najlepiej spożyć przed", ale nie przekroczyły terminu przydatności do spożycia należy spożyć do" (określenie należy spożyć do wskazuje nam do kiedy spożycie danego produktu jest na pewno bezpieczne dla zdrowia), produkty szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach, sery, jogurty, twarogi oryginalnie i szczelnie zapakowane owoce warzywa konserwy, oryginalne przetwory w słoikach hermetycznie zapakowane.

NIE Jakich produktów nie należy przynosić do Jadłodzielni:

Zadnego rodzaju surowego mięsa-te produkty są szczególnie trudne w przechowywaniu, produktów wytworzonych z niepasteryzowanego, surowego" mleka, potraw zawierających surowe jaja, produktów już napoczętych, np. otwartych puszek, słoików, produktów, które wymagają trwałych warunków chłodniczych, które przebywały poza lodówką dłużej niż 30 minut, produktów, które przekroczyły już termin przydatności do spożycia należy spożyć do" (nie mylić z najlepiej spożyć przed), produktów z oznakami popsucia (nietypowy zapach, kolor, wydęte wieczka, obecność pleśni, nadgnicie). produktów, które miały kontakt z odpadami spożywczymi, komunalnymi lub znajdowały się w kontenerach na odpady,

Alkoholu. Prosimy też nie pozostawiać w tej Jadłodzielni wyrobów/przetworów własnych, np. ciast, zup, czy sałatek.

Jeśli chciałbyś zostawić produkty spożywcze w JADŁODZIELNI ???

Jadłodzielnia w Radzyniu Podlaskim przy ulicy Parkowej 35 jest czynna całą dobę.

Sklepy oraz osoby fizyczne zainteresowane współpracą proszone są o kontakt z opiekunem jadłodzielni – Panem Tomaszem Lampartem tel. 501 277 899.

FANPAGE NA FACEBOOKU

FANPAGE - Jadłodzielnia Radzyń Podlaski

kilka zdjęć:Poniżej zamieszczamy kilka linków do artykułów lokalnych gazet i portali opisujących otwarcie jadłodzielni w Radzyniu:

portal iledzisiaj.pl https://iledzisiaj.pl/aktualnosci/14080-w-piatek-otwarcie-jadlodzielni-w-radzyniu.html

portal RadzynInfo https://radzyninfo.pl/pl/11_wiadomosci/230245_otwarcie-jadlodzielni-w-radzyniu.html

Gazeta Wspólnota https://radzyn.24wspolnota.pl/informacje-radzynskie/w-radzyniu-powstala-pierwsza-jadlodzielnia/LRbj491h2ub3OdbAjc8K

Radzyńska Kronika Filmowa https://www.youtube.com/watch?v=uBe6okamcoE

Portal Lublin112 https://www.lublin112.pl/w-radzyniu-podlaskim-otwarto-jadlodzielnie-zdjecia/?fbclid=IwAR3CC5KNMXahW3FkSI3iDrRCqp5e7uNIxpKcINuB-WapYzqKAvMmg4rAQRE

Fanpage WINIARY https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FWiniary%2Fposts%2F10159908296586197&show_text=true&width=500

Tygodnik Słowo Podlasia https://www.slowopodlasia.pl/wiadomosci/16728,radzyn-podlaski-jadlodzielnia-juz-dziala-kazdy-moze-skorzystac?fbclid=IwAR2TVUanGIvdI4EFvJoGec-m1i9lZJML297rLAPakXU_kDV3kY6Vu0TNNawigacja
PROJEKT OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA - SZLAKIEM DZIEDZICTWA ŻYDOWSKIEGO W POWIECIE RADZYŃSKIM: ŻYDOWSKIE OBRZĘDY I ZWYCZAJE RELIGIJNE